Prechod na navigáciu Hlavné menu Prechod na navigáciu vodorovná
Centrum sociálnych služieb v Poprade

Bicyklovanie neobmedzené vekom

BNV-logo-RGB-LQ.pngCentrum sociálnych služieb v Poprade (ďalej len „CSS“) sa v rámci rozvoja a skvalitňovania poskytovaných sociálnych služieb vo svojich zariadeniach zapojilo do celosvetového projektu s názvom „Bicyklovanie neobmedzené vekom“ („Cycling without age“).

Bicyklovanie neobmedzené vekom je projekt, ktorý vymyslel Ole Kassow v Dánsku a rozšíril sa po celom svete. Väčšina dôchodcov za mlada bicyklovala. Bicykel bol v západnej Európe hlavný dopravný prostriedok do polovice päťdesiatych rokov a na Slovensku ešte dlhšie. Po slovenských dedinách sa ešte stále premávajú desaťtisíce starších ľudí na svojich staručkých bicykloch. Keď sa ľudia dostanú do vysokého veku, z dôvodu nepriaznivého zdravotného stavu trávia väčšinu času vo vnútri – doma alebo v zariadení. Preto sme sa rozhodli rozšíriť projekt bicyklovania neobmedzené vekom aj do Popradu.

Tento projekt dáva do pozornosti vzťahy so seniormi a presadzuje dodržiavanie piatich princípov. Začína to jednoduchým gestom veľkorysosti (1. princíp). Venovať čas starším, ako prejav vďaky za to, že oni ho kedysi venovali nám. Seniori majú množstvo životných príbehov, ktoré zostávajú nevyrozprávané a upadajú do zabudnutia. Bicyklovanie neobmedzené vekom vytvára práve priestor na vyrozprávanie (2. princíp) týchto príbehov a zároveň ponúka príležitosť na budovanie nových vzťahov (3. princíp) medzi generáciami, medzi „pilotom“ rikše a seniorom. Dodržiavanie princípu pomalého bicyklovania (4. princíp)  pomáha vychutnať a oceniť si daný moment a prostredie okolo nás. Zastavenie sa pri okoloidúcich okrem iného poskytne možnosť odprezentovať myšlienky projektu širšej verejnosti. Neobmedzenie vekom (5. princíp) dáva odkaz, že život nekončí v dôchodkovom veku. Každá generácia vie tento svet obohatiť, hoci aj pri takej jednoduchej aktivite akou je bicyklovanie.

Cieľom projektu je vytiahnuť seniorov z ich izieb do prírody, do mesta, vyčarovať im úsmev na tvári, vyvolať pocit šťastia, poskytnúť pocit slobody, predstaviť inú formu mobility, budovať nové  vzťahy a zároveň dať šancu mladým a aktívnym ľuďom spraviť niečo pre komunitu, zapojiť ich do aktívneho starnutia seniorov. Chceme, aby seniori zabudli na samotu, choroby, bolesti a užívali si „vietor vo vlasoch“, tak ako za mladých čias.

V rámci projektu chceme osloviť širokú verejnosť, športové kluby a študentov, ako potencionálnych dobrovoľníkov, ktorí by mali záujem zapojiť sa do tohto projektu, ktorých úloha by spočívala v obsluhe rikše. Dobrovoľníci, ktorí majú záujem zapojiť sa do projektu a stať sa „pilotom“ rikše, nájdu prihlášku na nasledovnom odkaze.

Do projektu je v súčasnosti zapojených viac ako 37 krajín vo svete vrátane Slovenska, jazdí viac ako 1 500 rikší (trishaw) a je zapojených viac ako 10 000 pilotov (cyklistov dobrovoľníkov).


 

dnes je: 17.10.2019

meniny má: Hedviga

podrobný kalendár


upresniť
webygroup


1282308

Úvodná stránka